czwartek, 28 lutego 2019

Wpływ trawienia na starzenie się skóry

Witajcie!


Od dawna wiadomo, że stan układu pokarmowego odbija się na ogólnym stanie całego naszego organizmu. Co mam na myśli pisząc CAŁEGO ORGANIZMU? Zdrowie, figurę oraz naszą skórę.Właściwe trawienie pokarmów ma ogromny wpływ na wchłanianie składników odżywczych, witamin i minerałów z tego, co spożywamy. Nieprawidłowa absorpcja tych składników sprawia, że nasza skóra szybciej się starzeje, traci wilgoć i jędrność. Włosy wypadają. Skóra staje się ziemista, szara. Można więc powiedzieć, że starzejemy się trawieniem.

Skąd biorą się problemy?

Za prawidłowe funkcjonowanie jelit odpowiada flora bakteryjna, która ma duży wpływ na utrzymanie zdrowia i młodości skóry. W samym układzie pokarmowym człowieka żyje ponad 500 gatunków drobnoustrojów, tworzących pożyteczną florę jelitową.

Za zaburzenia w naszym organizmie odpowiada:
- stres
- rodzaj i jakość spożywanych pokarmów (przetworzona żywność, konserwanty, barwniki itd.)
- leki (zwłaszcza antybiotyki)

Probiotyki - czym są?
Według definicji, probiotyki to pożyteczne mikroorganizmy, które mają pozytywny wpływ na zdrowie ustroju, w którym żyją. Usprawniają pracę jelit, ułatwiają przyswajanie witamin (głównie z grupy B) oraz związków mineralnych (głównie żelaza, fosforu, wapnia).

Probiotyki a skóra

Ostatnie badania naukowe dowodzą powiązania między jelitami, mózgiem a skórą. Stres i wysoko przetworzona żywność powoduje nadmierny rozwój bakterii patogennych w jelitach, co wpływa na osłabienie bariery jelitowej i wywołanie procesu zapalnego. U osób ze skłonnościami do trądziku pospolitego i różowatego może to prowadzić do zaostrzeń zmian skórnych! Bakterie probiotyczne chronią śluzówkę jelit i niwelują proces zapalny. Podsumowując: wpływają na zahamowanie odpowiedzi immunologicznej i w efekcie zmniejszenie stanów zapalnych w skórze.

Zbyt mała ilość probiotyków w diecie wpływa na wysuszenie skóry, stany zapalne, linie i zmarszczki, a także spowalnia jej regenerację. Bakterie probiotyczne zapobiegają utracie wody przez skórę, nadając jej gładkość i jędrność.

Probiotyki zawarte w kosmetykach do mycia, oczyszczania i pielęgnacji skóry atopowej, z łuszczycą czy trądzikiem wzmocnią barierę ochronną skóry, będą wspomagać regenerację i łagodzić podrażnienia.

Probiotyki w kosmetologii W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje się kwas mlekowy, zawierający bakterie Lactobacillus plantarum, Lactobacillus helveticus czy Lactobaccilus bulgaris. Efekty: delikatne złuszczenie naskórka, wygładzenie, poprawa kolorytu, pobudzenie pracy fibroblastów, stymulacja produkcji kwasu hialuronowego i ceramidów, prowadząc do wzmocnienia bariery ochronnej skóry.


Przykłady produktów probiotycznych
Rejestrując się pod tym linkiem masz -15% zniżki na probiotyk Forever i wszystkie produkty: https://m.foreverliving.com/mobile/join.do?store=POL&language=pl&menuoff=y&distribID=480900040450&fbclid=IwAR389veVLcbGrCxlXvI8rZ2dXJpvDKPjHiiGh03tGeEYtp9cZviEjpcoySA#locations-join


Podsumowując, probiotyki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zarówno jelit, jak i skóry. Dlatego jeżeli zależy nam na utrzymaniu zdrowia i pięknej skóry, musimy zadbać o nasz układ trawienny. Dzięki bakteriom probiotycznym zwiększa się wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, co powoduje lepszą przyswajalność witamin i minerałów ważnych dla naszej urody. Spróbujcie, a Wasza skóra na pewno się Wam odwdzięczy!

Buziaki, Emilka

6 komentarzy:

  1. Szczerze mówiąc, nie wiedziałam, że trawienie ma wpływ na wygląd cery, warto wiedzieć 😉

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja właśnie na antybiotyku jestem, ale probiotyk też mam :P

    OdpowiedzUsuń
  3. No tak probiotyki robią dobrą robotę :)

    OdpowiedzUsuń